Nawożenie buraka ćwikłowego – wskazówki i porady

Kluczem udanej uprawy i dobrego wzrostu roślin jest między innymi prawidłowe nawożenie, które wzmacnia je i dostarcza im niezbędnych składników odżywczych. Dotyczy to także buraka ćwikłowego – popularnej odmiany buraka zwyczajnego. Do jakich zasad powinno się stosować, by skutecznie zabrać się za nawożenie buraka ćwikłowego?

Jak nawozić buraka ćwikłowego

Burak ćwikłowy przede wszystkim ma wysokie wymagania pokarmowe, ponieważ wytwarza dużą masę wegetatywną. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego wzrostu składników. Dobierając odpowiednie nawozy należy pamiętać, że burak ćwikłowy ma tendencję do gromadzenia azotanów. Z tego powodu powinno się uważać na ich zawartość w glebie. Jeżeli jednak przeprowadzone będzie nawożenie azotanami, to powinno się ono odbyć kilka dni przed wysiewem rośliny. Przenawożenie azotem wpływa na jej smak. Burak ćwikłowy odznacza się także dużą wrażliwością na niedobór boru. Brak tego pierwiastka wpływa na podatność na choroby czy występowanie zgnilizny. Gatunek ten wymaga również dostarczania mu miedzi, manganu i molibdenu. Decydując się na nawożenie buraka ćwikłowego należy także wziąć pod uwagę właściwości gleby i to, w jaki sposób nawóz organiczny i mineralny będzie się w niej uwalniał. Nawożenie buraka ćwikłowego może odbywać się przy zastosowaniu nawozów wieloskładnikowych. Możliwe jest także dolistne nawożenie tej rośliny.

Dobierając nawożenie buraka ćwikłowego pod uwagę wziąć trzeba także fakt, że jest to roślina o rozrośniętym, daleko sięgającym systemie korzeniowym. Ze względu na to powinno się używać składników głęboko zalegających w glebie. Warto stawiać też na ekologiczne nawozy organiczne dostarczające burakom między innymi ważnego dla nich potasu.

Kiedy nawozić buraka ćwikłowego

Nawożenie buraka ćwikłowego zależne jest od gleby, w której ma być on uprawiany i od rodzaju stosowanego nawozu. Jeżeli zastosowany był nawóz organiczny, to uprawę można rozpocząć w drugim roku po nim. Jeżeli gleba ma dużą zawartość próchnicy, to burak ćwikłowy może być w niej uprawiany w trzecim roku po zastosowaniu nawozu. Należy także stosować zalecenia producenta odnośnie ilości i pory stosowania nawozów.

Prawidłowe nawożenie buraka ćwikłowego powinno więc odpowiadać na jego duże zapotrzebowanie składników odżywczych. Najlepiej zdecydować się na ekologiczne nawozy organiczne, dostarczające między innymi ważnego dla rośliny potasu. Burak ćwikłowy ma tendencje do gromadzenia azotanów, wpływających na jego smak, jest też wrażliwy na brak takich składników jak bor. Warto też zwrócić uwagę na glebę, w której uprawiana będzie roślina.