Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania do wynajęcia?

Wynajem mieszkania to rozwiązanie, z którego w Polsce korzysta niecałe 16% osób, co ciekawe jest to średnia aż o połowę niższa niż w innych krajach europejskich. Jest to wygodna opcja dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania na własność. Daje to dużą swobodę, jeśli chodzi o nieprzyjmowanie zbędnych zobowiązań, dlatego często sprawdza się u osób, które jeszcze szukają swojego miejsca na ziemi.

Jednak jak wybrać dobrze i nie żałować podpisania umowy najmu?

Oto 3 najważniejsze sprawy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania do wynajęcia.

Pierwszy klucz do sukcesu — lokalizacja!

Kto chociaż raz szukał mieszkania, wśród ofert na rynku wie, że warto na początek skupić się na określeniu głównych potrzeb i wymagań, by uniknąć marnowania czasu, a często także nerwów. Jedną z najistotniejszych spraw w tym wypadku jest lokalizacja. Warto z góry określić jakie dzielnice można brać pod uwagę, a jakie na pewno odpadają w pierwszej kolejności. Priorytetem jest zwykle odległość do pracy lub na uczelnie, ale także kwestie komunikacji. Warto przeglądać oferty uważnie i analizować możliwości, dzięki temu często można trafić na tańsze mieszkanie, kilka ulic dalej, ale za to ze świetnym dojazdem do pracy. Analizowanie plusów i minusów, daje korzyści!

W sprawie lokalizacji kolejną kwestią wartą uwagi jest dostępność sklepów i lokali usługowych w okolicy. W niedalekiej odległości od bloku przyda się przynajmniej mały sklep osiedlowy, ale istotne będzie także, czy jest gdzie zrobić większe zakupy bez dużego problemu. W sytuacjach awaryjnych dobrze jest także mieć w pobliżu aptekę.

Finanse – nie przegap ukrytych kosztów!

Na pewno koszt wynajmu to jedna z pierwszych rzeczy na które zwraca się uwagę przeglądając ogłoszenia mieszkań do wynajęcia, jednak czy sam koszt wpisany w ofercie to wszystko co powinno zainteresować potencjalnego najemce?

Zawsze należy sprawdzić, czy nie czekają na nas finansowe niespodzianki. Poza odstępnym dla właściciela warto zapytać o czynsz do spółdzielni i czy pokrywa on wszystkie koszta rachunków np. w formie ryczałtu. Jeśli zawarta jest w nim jedynie opłata za wodę, dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie właściciela o pokazanie rachunków poprzednich lokatorów, nakreśli to sytuację, jakich opłat za media można się spodziewać. Dodatkowo warto zapytać o to, czy w mieszkaniu jest już dostęp do internetu i telewizji oraz ile kosztuje obecny pakiet.

Stan lokalu oraz rzeczy dostępne do użytku – poświęć na to dodatkowe 5 minut!

Umawiając się na oglądanie mieszkania do wynajęcia lepiej wybierać godziny, w których światło dzienne daje możliwość dokładnego przyjrzenia się, w jakiej kondycji jest sam lokal oraz dostępne w nim rzeczy. Jeśli znajdą się zadrapania ścian lub uszkodzenia mebli najlepiej zrobić zdjęcie i zgłosić to od razu właścicielowi. Dzięki temu można uniknąć późniejszych nieprzyjemności związanych ze zniszczeniami dokonanymi przez poprzednich najemców. Istotną kwestią jest także sprawdzenie, czy sprzęty takie jak kuchenka, czy pralka działają prawidłowo.

Właściciele mieszkań do wynajęcia często zapewniają w nich już podstawowe rzeczy do użytku codziennego takie jak odkurzacz, talerze, sztućce, czy też suszarka na pranie. Dobrą praktyką w takim wypadku jest zrobienie listy dostępnych artykułów, dzięki czemu robienie zakupów do mieszkania będzie dużo prostsze.

Jeśli szukasz mieszkania na dłużej, poświęć więcej czasu na analizę ogłoszeń i samego mieszkania, które wpadnie Ci w oko. Oszczędzisz dzięki temu czas i energie na rozwiązywanie późniejszych problemów, a także zapewnisz sobie spokój i komfort życiowy na długo.