Metraż mieszkania, czyli o tym jak dobrać go do własnych potrzeb

Zakup mieszkania to jedna z tych decyzji, która wymaga skrupulatnego przemyślenia. Posiadanie własnych czterech kątów zapewnia poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Osoby poszukujące idealnego miejsca do zamieszkania muszą wybrać ie tylko odpowiednia lokalizację, ale również metraż mieszkania. W tym przypadku niewątpliwie wiele zależy od możliwości  finansowych, liczby potencjalnych lokatorów,  a także obecnej i przyszłej sytuacji życiowej. 

Nie ulega wątpliwości, że zakup mieszkania to niezwykle ważny moment w życiu każdego człowieka. Niejednokrotnie decyzja ta wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Podczas wyboru odpowiedniego metrażu należy wziąć pod uwagę: 

  • własne potrzeby, 
  • styl życia, 
  • liczbę domowników, 
  • plany na przyszłość.

Jednym z najważniejszych aspektów jest niewątpliwie komfort życia mieszkańców. Aby zapewnić pełną wygodę wszystkim lokatorom, doskonale byłoby zatroszczyć się o odrębną przestrzeń dla każdego z nich. W rzeczywistości nie oznacza to jednak, że każdy mieszkaniec musi mieć do dyspozycji własny pokój – wystarczy kącik przeznaczony do odrabiania lekcji, pracy, czy odpoczynku. Osoby poszukujące idealnego mieszkania w Warszawie powinny przyjrzeć się nowych inwestycji. W ofercie znaleźć można funkcjonalne mieszania w metrażach od 30 m kw. do ponad 100 m kw.  

Jaki metraż mieszkania dla singla?

Osoby mieszkające same będą zainteresowane zupełnie innymi metrażami mieszkań, niż rodziny wielodzietne, czy nawet pary. Wśród singli największą popularnością cieszą się mieszkania o wielkości około 30 metrów kwadratowych. Co więcej, zwykle wybór pada na kawalerkę obejmująca kuchnię z aneksem kuchennym. To doskonała opcja dla osób, które zdecydowaną większość czasu spędzają poza domem. 

Zdarza się jednak, że single – szczególnie Ci pracujący z domu – decydują się na zakup niewielkiego mieszkania dwupokojowego. 

Jakie mieszkanie dla pary?

W przypadku, gdy w mieszkaniu mieszkać będą dwie osoby – kawalerka może okazać się niewystarczająca. Wówczas warto rozważyć zakup mieszkania dwupokojowego, na który składają się: sypialnia, kuchnia z aneksem kuchennym oraz łazienka. Przyjmuje się, że mieszkanie dla pary powinno mieć minimum 35 metrów kwadratowych, dzięki czemu każdy z mieszkańców będzie dysponował własną przestrzenią. 

Jaka powierzchnia będzie idealna dla rodziny? Czynnikiem decydującym, jest oczywiście ilość domowników. Za optymalny metraż dla rodziny 2+2 szacuje się około  70–80 metrów kwadratowych. Warto wziąć pod uwagę także wiek pociech. O ile maluchom dzielenie przestrzeni z bratem lub siostrą raczej nie powinno przeszkadzać, tak w przypadku nastolatków jest to jak najbardziej możliwe.