Marzenie o posiadaniu własnych „czterech kątów” kłębi się w niejednej głowie. Ci, którzy decydują się na przekucie go w realny cel, powinni być pewni podejmowanych w związku z tym kroków i decyzji. Kupno mieszkania to proces bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wyboru swojego pierwszego „M”.
Pierwsze kroki
Podstawowymi kryteriami jakie warto wziąć pod uwagę są indywidualne potrzeby i oczekiwania względem nowego miejsca zamieszkania. Decydując się na zakup należy zastanowić się nad następującymi aspektami:
Lokalizacja w jakiej powstaje inwestycja
Osoby młode, aktywne zawodowo, posiadające dzieci w wieku szkolnym mogą zainteresować się nieruchomościami położonymi blisko bądź w samym centrum aglomeracji. Osoby ceniące sobie spokój i wypoczynek z dala od zgiełku miasta oraz osoby starsze, poszukiwać mogą lokalizacji nieco oddalonych od szumnego serca metropolii. Nie bez znaczenia pozostaje obecność w okolicy obiektów takich jak szkoły, przystanki komunikacji miejskiej (czy też stacji metra), szpitale itp.
Metraż mieszkania oraz ilość pomieszczeń
Zarówno powierzchnia mieszkania jak i ilość oraz rodzaj pomieszczeń to kwestie bardzo indywidualne. Warto jednak zastanowić się ile osób będzie zamieszkiwało nieruchomość, czy potrzebne będą osobne pomieszczenia pełniące rolę gabinetu, garderoby czy dodatkowego schowka. Wpływ na decyzję o ilości i wielkości pomieszczeń będą miały również preferencje i oczekiwania względem architektury wnętrz – czy pokój dzienny i sypialnia powinny być oddzielnymi pomieszczeniami, czy każdy domownik będzie miał własną przestrzeń, czy korzystniejsza jest kuchnia połączona z jadalnią czy modny salon z aneksem kuchennym, a także to jakie pomieszczenia wydają się nam atrakcyjniejsze – niewielkie i przytulne, czy obszerne i przestronne.
Dostępność powierzchni dodatkowych
Kolejną rzeczą którą warto rozważyć przed kupnem mieszkania jest dostępność dodatkowych powierzchni. Osoby zmotoryzowane powinny szukać mieszkań z możliwością posiadania prywatnego garażu bądź miejsca parkingowego. Różnego rodzaju schowki, komórki oraz piwnice również mogą okazać się przydatną przestrzenią do przechowywania rzeczy, których nie chcielibyśmy przechowywać w mieszkaniu.
Dostępność zieleni
Możliwość wypoczynku w towarzystwie natury również może znaleźć się w „must have” własnego mieszkania. Domatorzy i introwertycy cieszyć będą się z popołudniowej kawy wypitej w towarzystwie roślin na prywatnym balkonie, dla bardziej wymagających dostępne są mieszkania z własnym „kawałkiem” ogrodu. Warto zorientować się również, czy w okolicy dostępne są tereny zielone takie jak parki, lasy i skwery – miejsca idealne do spacerowania i aktywnego wypoczynku.
Ramy cenowe i stosunek ceny do standardu
Jednym z podstawowych zagadnień będzie zapewne to, jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup nieruchomości. Godnym uwagi rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług pośrednika finansowego. Jeżeli wybierzemy specjalistę współpracującego z deweloperem, nie tylko nie będziemy musieli martwić się przechodzeniem przez procesy kalkulacji naszej zdolności kredytowej, ale ponadto będziemy mogli liczyć na otrzymanie korzystniejszych warunków umowy zakupu mieszkania.