Jak kupić i wyposażyć mieszkanie na wynajem w Warszawie?

Zakup mieszkania pod wynajem w Warszawie to bez wątpienia doskonała inwestycja. Wszak stolica to miejsce, w którym nie brakuje osób przyjezdnych, studentów, czyli tych, którzy rozpoczynają tu dopiero swoje życie i szukają tu miejsca do czasowego zamieszkania, zanim podejmą decyzję czy chcą tu zostać na dłużej i kupić własne lokum. Na takiej inwestycji nigdy się nie traci, o ile oczywiście uprzednio odpowiednio zabezpieczymy się umowami z wynajmującymi. Jednak jeśli działamy rozważnie, zgodnie z prawem, to wynajem mieszkania w Warszawie jest doskonałym źródłem biernego dochodu. Podpowiadamy, jak kupić najlepsze mieszkanie na wynajem w Warszawie, na co zwrócić uwagę przy tym zakupie i w co wyposażyć mieszkanie przeznaczone do wynajmu! 

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na wynajem w Warszawie?

Zawsze przed wyborem odpowiedniego mieszkania, przeznaczonego do wynajmu w Warszawie, należy zwrócić uwagę na lokalizację. Największym zainteresowaniem cieszą się obiekty znajdujące się w pobliżu centrum lub te, które są blisko metra lub linii tramwajowych. Doskonałym wyborem są inwestycje na Żoliborzu, takie jak Dom Pod Szóstką, wszak ta dzielnica posiada te dwie strategiczne cechy: jest jednocześnie blisko centrum i jest doskonale skomunikowana. Można tu dojechać autobusem, tramwajem i metrem, a to dla osób mieszkających w Warszawie jest nie lada ułatwieniem i oszczędnością czasu.  

Decydując się na zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem w Warszawie, warto także dokładnie ustalić, jaka ma być jego wielkość. Ten czynnik będzie również miał największy wpływ na cenę wynajmu oraz na to, kto w danym lokalu zamieszka. Szukając mieszkania z myślą o wynajmie dla maksymalnie dwóch osób, podstawowym rozwiązaniem są lokale o wielkości 35-40 m kwadratowych. W takim miejscu swobodnie może mieszkać dwoje dorosłych. Ale kiedy zdecydujemy się na wynajem mieszkania większej ilości osób, na przykład studentom czy rodzinie z dziećmi, warto poszukać apartamentu o powierzchni przynajmniej 50-60 m kwadratowych. Zapewni to komfort, a także zwiększy szansę zakupu. Wszak nikt nie lubi mieszkać w ciasnym, wręcz klaustrofobicznym lokum. 

Zainteresowaniem wynajmujących mieszkania w Warszawie cieszą się lokale z ogródkami i dużymi balkonami, tarasami. Coraz więcej deweloperów dostarcza na rynek mieszkania z imponującymi pod względem powierzchni tarasami. To ogromny atut. Wszak nawet najmniejsza kawalerka, która ma dodatkowo do dyspozycji wynajmujących ogród bądź duży balkon, zdecydowanie łatwiej i chętniej będzie wybierana i zyska na wartości. 

Dobrze jest również zwrócić uwagę czy w inwestycji w miejscu, w którym chcemy nabyć mieszkanie na wynajem, otrzymamy możliwość wykupu miejsca parkingowego lub garażu. Obecnie coraz więcej osób porusza się autem. Niekiedy na jedną rodzinę przypada nawet nie jeden pojazd, a dwa lub trzy. Parking lub garaż jest zatem nie tylko ułatwieniem, ale wręcz koniecznością. Nie ma bowiem nic bardziej zachęcającego niż szukanie wolnego miejsca parkingowego po długim i męczącym dniu w pracy. Ten czynnik może zdecydowanie ułatwić nam późniejszy wynajem mieszkania w Warszawie.   

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu mieszkania na wynajem?

Obecnie, większość mieszkań na wynajem w Warszawie zawiera oddzielna kuchnię lub aneks kuchenny, w którym wynajmujący mają do swojej dyspozycji zlewozmywak, kuchenkę, lodówkę, czajnik, kuchenkę mikrofalową, naczynia i sztućce. W bardziej luksusowych miejscach klienci mogą również liczyć na wysokiej jakości zmywarkę, a nawet ekspres do kawy. Kuchnia jest bardzo ważnym miejscem w mieszkaniu na wynajem. Ale nie tylko to pomieszczenie powinno być właściwie wyposażone. W łazience nie powinno zabraknąć pralki bądź pralko-suszarki. W sypialni powinno znaleźć się wygodne łóżko, natomiast w kawalerkach, z uwagi na ograniczona przestrzeń, rozkładana kanapa. Jeśli chodzi o meble, to w przedpokoju warto zagospodarować przestrzeń, by umiejscowić tam szafę w zabudowie. Szafy i szafki powinny się również znaleźć w salonie. Sprzęty rtv to dodatkowy atut, jednak nie jest on wymagany. Jeśli jednak chcemy podnieść prestiż mieszkania na wynajem, to warto, by znalazł się w nim telewizor.  

Kto zazwyczaj wynajmuje apartamenty?

Apartamenty w Warszawie najczęściej wynajmowane są przez osoby zaczynające pracę w Warszawie oraz osoby, które przyjechały tu na studia. Ale nie tylko. Jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy, to najczęściej są to osoby podróżujące w celach służbowych. Wielokrotnie biznesmeni przyjeżdżają do stolicy, aby załatwić wszelkie sprawy firmowe i porozmawiać z kontrahentami, a także wspólnikami. Chcą do takiego celu wynająć mieszkanie, w którym będzie można spokojnie porozmawiać i podpisać odpowiednie umowy. Apartamenty w dobrych lokalizacjach, takie jak wspomniane mieszkania na Żoliborzu, wynajmowane są także chętnie przez turystów, którzy przyjeżdżają z zagranicy. W Warszawie jest wiele miejsc, które warte są odwiedzenia, ale bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią lokalizację noclegu. Można będzie wtedy odpowiednio wypocząć, a także szybko za pomocą metra, linii tramwajowych i autobusowych dostać się do innych, atrakcyjnych dzielnic miasta.