W ciągu ostatnich kilku lat koszt energii elektrycznej uległ znacznemu podwyższeniu. Oszczędności szukają zarówno odbiorcy prywatni, jak i przedsiębiorcy. Mniejsze zużycie prądu to także oszczędność dla władz miast, które muszą codziennie zapewniać oświetlenie ulic i parków. Można w tym celu wykorzystać lampy solarne LED, które charakteryzują się dużą efektywnością działania oraz niskim poborem mocy.
Jak działają lampy solarne?
Lampy solarne LED pozwalają na przekształcanie promieni słonecznych docierających do powierzchni panela fotowoltaicznego na energię elektryczną. Ich ciągła praca nie byłaby jednak możliwa, gdyby urządzenia nie posiadały wbudowanych akumulatorów. Od ich pojemności oraz mocy lampy zależy w dużej mierze czas świecenia. Poza tym jest to uzależnione od poziomu nasłonecznienia na terenie, w którym ustawione są lampy solarne. Na szczęście nowoczesne urządzenia potrafią przekształcać w prąd nawet niewielkie ilości promieni słonecznych.
Stan techniczny lampy solarnej
Niezmiernie ważną kwestią jest długość świecenia lampy solarnej po zapadnięciu zmroku. W tym celu wbudowany akumulator musi zostać w odpowiednim stopniu naładowany w ciągu dnia. Ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, panel fotowoltaiczny musi być stale utrzymywany w nienagannym stanie technicznym. Należy go regularnie czyścić, a także usuwać z niego ewentualne zanieczyszczenia lub śnieg w okresie zimowym. W przeciwnym razie lampy solarne nie zapewnią odpowiednio długiego czasu pracy w nocy. Zobacz także: lampa solarna led z czujnikiem ruchu i zmierzchu.
Ekonomiczne wykorzystanie prądu
Lampa solarna korzysta z promieni słonecznych, dlatego może być zupełnie autonomicznym urządzeniem, działającym bez podłączenia do innego źródła energii. Prąd zgromadzony w akumulatorze musi być jednak wykorzystywany w odpowiedni sposób. Należy dbać o to, aby lampa nie świeciła w warunkach, gdy nie jest to konieczne. Pomagają w tym wbudowane czujniki zmierzchu. Pozwalają na automatyczne uruchomienie lub wyłączenie lampy w różnych warunkach oświetleniowych. Czułość sensorów można regulować, dzięki temu lampy solarne mogą być wygodnie dostosowywane do otoczenia, w którym mają pracować.
Lampy nie tylko do użytku prywatnego
Ze względu na swoje zalety, lampy solarne LED są stosowane przez prywatnych odbiorców prądu, a także przez przedsiębiorców. Ma to szczególne znaczenie w miejscach, gdzie nie istnieje infrastruktura pozwalająca na łatwe doprowadzenie energii elektrycznej lub wymaga to poniesienia nadmiernych kosztów. Dlatego lampy solarne są stosowane coraz częściej i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się zmienić w ciągu najbliższych lat.