Czy mieszkanie może być lepsze niż dom?

Posiadanie własnych „czterech ścian” stanowi istotny cel, do którego dąży wiele osób. Wyróżnić spośród nich można dwie podstawowe grupy – zwolenników rodzinnych domów z  ogródkami oraz mieszkań w blokach czy apartamentowcach. Pomimo tego, że obie te grupy są równie liczne, w niniejszym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na pytanie: czy mieszkanie w bloku może być korzystniejszą inwestycją, niż dom?

Mniej obowiązków, mniej wydatków

Pierwszą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest odmienny pułap kosztów i ilość obowiązków, jaka różni te dwie inwestycje. Decydując się na zakup mieszkania (nie tylko gotowego, ale również  na etapie „dziury w ziemi”) nie musimy przejmować się całym procesem powstawania budynku, pilnować tempa pracy robotników, doglądać stanu technicznego wnoszonej nieruchomości, ani załatwiać niezbędnej „papierologii.” Wszystkie tego typu obowiązki pozostają w gestii dewelopera. Wszelkie koszty dodatkowe związane z ewentualnymi poprawkami również ponosi inwestor.

Mieszkanie – dlaczego warto?

Kupno mieszkania w kamienicy, bloku czy apartamentowcu może okazać się doskonałą inwestycją i stanowić idealne miejsce do życia za sprawą kilku znaczących zalet. Oto niektóre z nich.

Cena zakupu

Jedną z podstawowych zalet kupna mieszkania jest oczywiście jego cena, która często jest nieporównywalnie korzystniejsza. Jest ona zależna od wielu czynników takich jak standard lokalu, metraż, lokalizacja itp., jednak możliwości wyboru są znacznie większe niż w przypadku domów. Istnieje bowiem opcja wykupienia mieszkania z rynku pierwotnego jak i wtórnego, co  pozwala na wybór lokum mieszczącego się w naszych możliwościach finansowych, bez konieczności rezygnacji z interesującego nas standardu czy desingu, na rzecz korzystniejszego położenia.

Koszty utrzymania nieruchomości

Kiedy decydujemy się na kupno czy budowę domu, musimy również liczyć się z kosztami jego  utrzymania. Ocieplania, naprawy, remonty – wszystkie tego typy koszty będą co jakiś czas obciążać nasz budżet. Kupując mieszkanie nie musimy zaprzątać sobie tym głowy. Wszelkiego rodzaju renowacje budynku pokrywają fundusze remontowe.

Lepsza komunikacja

znalezienie mieszkania w lokalizacji, która będzie dla nas najkorzystniejsza – nieopodal pracy, szkoły, w centrum miasta – jest znacznie łatwiejsze. Szeroka oferta gotowych do zamieszkania lokali stwarza możliwość znalezienia mieszkania dopasowanego do naszych potrzeb i prowadzonego trybu życia, bez konieczności rezygnowania z atrakcyjnej okolicy na rzecz preferencji mieszkaniowych. Wachlarz mieszkań jest niezwykle szeroki.

Dobra inwestycja

Kupno mieszkania może okazać się doskonałą inwestycją, z której będziemy czerpać zyski przez długie lata. Umiejscowione nieopodal lub w centrum miasta mieszkanie to „łakomy kąsek” pod wynajem – chętnych na pewno nie zabraknie.