Co ma znaczenie przy kupowaniu działki?

Jeśli decydujemy się na zakup działki to na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jej zakupie definiuje w jakim celu ją kupujemy. Jeśli traktujemy nabycie tego typu nieruchomości jako lokatę kapitału, to musimy zwrócić uwagę na to, że będąc już właścicielami tej parceli będziemy ją być może chcieli w bliższej lub dalszej przyszłości korzystnie sprzedać. Najlepiej w takiej sytuacji zakupić działkę rolną, ponieważ jest ona zdecydowanie tańsza od budowlanej, ale dobrze jest wcześniej sprawdzić w stosownym urzędzie miasta lub gminy plan zagospodarowanie przestrzennego dla tej okolicy. Dobrze by było, aby istniała taka możliwość, że działka którą chcemy nabyć miała szanse w przyszłości stać się budowlaną. Oczywiście musimy również sami czynić kroki w kierunku jej przekształcenia składając odpowiedni wniosek w tej sprawie.

Działka rolna

Kupując parcelę rolną nie musimy wcale jej nabywać w celach zarobkowych. Może po prostu chcemy mieć w cichej, spokojnej okolicy swoją przystań do której przyjeżdżamy wspólnie z całą rodziną, aby odetchnąć od zgiełku wielkiej aglomeracji gdzie na co dzień mieszkamy. Można na takim gruncie mieć swoje własne warzywa, czy też owoce, a także postawić altankę lub domek rekreacyjny. Taką posiadłość możemy postawić na działce rolnej, a jeśli będzie on o powierzchni maksimum 35 metrów kwadratowych nie potrzebujemy żadnego zezwolenia na budowę, wystarczy że fakt ten zgłosimy do odpowiedniego organu, najczęściej takie zgłoszenie przyjmuje stosowny wydział znajdujący się w Starostwie Powiatowym. I tutaj przechodzimy do trzeciej kwestii, jaką jest nabycie działki na której w przyszłości ma stanąć nasz dom jednorodzinny.

Działka budowlana

W tym temacie musimy już przy kupnie działki zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze kupując taką parcelę sprawdźmy czy  jest ona gruntem na którym można wybudować dom lub też dopiero trzeba ją odrolnić. Kiedy to będzie możliwe i czy w ogóle musimy sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy, gdzie jest to zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego. Kolejną sprawą na którą trzeba zwrócić uwagę jest możliwość dokonania w przyszłości przyłączeń do mediów takich jak woda, prąd i gaz. W przypadku elektryczności zwróćmy uwagę też na to, czy na terenie planowanej przez nas do zakupu działki nie znajdują się słupy wysokiego lub średniego napięcia. Przepisy prawa budowlanego regulują w tym temacie odległość posesji od słupów energetycznych. Ponadto zainteresujmy się kwestią dojazdu do działki, czy jest tam droga gminna czy też prywatna, która wymaga uzyskania służebności przejazdu.

Jeśli już powyższe sprawy zostały wyjaśnione, działka jest ładna, położona w spokojnej i cichej okolicy musimy jeszcze zwrócić uwagę na to w jaki terenie się ona znajduje. Mieszkanie w pobliżu małej rzeczki niesie z pewnością wiele zalet, tylko że w przypadku kilkudniowych opadów ta mała rzeczką zamienia się w rwącą masę wody, która stanowi ogromne zagrożenie dla naszego budynku. Najlepiej wybrać taką parcelę, która nie jest zagrożona zalaniem. Oczywiście nie możemy wszystkiego przewidzieć, trzeba zdać się na pewnego rodzaju wyczucie, że zakup nieruchomości w tym miejscu będzie dobrym miejscem do przyszłego miejsca zamieszkania. Dochodzą tutaj jeszcze kwestie komunikacyjne, jak daleko będziemy mieli do pracy, a dzieci do szkoły i także najbliższe sąsiedztwo, które może być w przypadku fajnych ludzi dużym błogosławieństwem lub też wielką uciążliwością jeśli natrafimy na konfliktowych sąsiadów.

Tak więc podsumowując, przy planowanym zakupie działki zwracamy uwagę na to do czego ona nam ma służyć. Ważne jest, aby to był udany zakup, z którego będziemy zadowoleni i nie będziemy mieć z tego tytułu żadnych nieprzyjemności.